Rendszeresen híreket olvasó ember vagyok, mindig is igyekeztem tartani a lépést a külvilág, az országunk és a világ történéseivel. Engem is, mint sokakat, megrázó élményként ért II. Erzsébet angol királynő halálának híre, de meglepett az is, hogy milyen következményekkel jár ez a mindennapokban is. Bár ez tényleg banális és apró következmény, de 2024 nyarán olvastam a hírt, hogy az uralkodó halála azt eredményezi, hogy azokban az országokban, ahol államfő volt, az összes bankjegyet, amin szerepel, újra kell nyomtatni, és az új király, III. Károly arcképével ellátni. Mivel ezekben az országokban jelenleg még az összes bankjegyen volt a királynő szerepel még, így ez rengeteg munkával fog járni.
Rájöttem, hogy azáltal, hogy maradtak még régi, II. Erzsébet arcképes fontjaim, évtizedek múlva ezek már muzeális értékűek lesznek. Emellett ezek a bankók egy letűnt kor lenyomatai is, emlékeket és történeteket is őriznek. Ezen felbuzdulva elkezdtem otthon kutatni, hogy milyen egyéb régi pénzek lapulhatnak még a padláson. Találtam is jó párat, főleg a szocializmus idejéből, de kezembe akadt egy pár mára már ritkább pengő is. Elkezdett nagyon magával ragadni a régi pénzekkel való foglalkozás és emiatt már online is utána olvastam ennek a területnek. A Procopius Numizmatika Érmebolt És Aukciós Ház weboldala kifejezetten jó forrásnak bizonyul, ennek köszönhetően megtanultam, hogy létezik egy tudományág, amely a régi érmékkel foglalkozik, ez a numizmatika. Ennek nagyon komoly múltja van, még Augustus római császár kezdte el először gyűjteni a birodalma számos területéről származó különböző pénzérméket, a hagyomány szerint. Ezt a szokását sok másik római uralkodó is követte és később a középkor előkelőségei is hódoltak ennek a szenvedélynek. Mivel akkoriban nem volt olyan kifejezett a kereskedelem más országokkal, és az utazás távoli területekre sem volt olcsó és veszélytelen, nehezen lehetett hozzájutni a különféle pénzérmékhez és csak a legfelsőbb rétegek engedhették meg maguknak. Ezen túlmenően az újonnan trónra lépő uralkodó beolvasztotta és újra verette saját arcképével és címerével az érméket, a régi érme meg értéktelen lett, így őrizgetni sem volt sok értelme. Innen ered az is, hogy az Egyesült Királyságban is változtatnak a font kinézetén minden új uralkodónál.
Mivel szerencsére megengedhetem magamnak az ilyen kiadásokat, egy régi érme és bankó gyűjteményt is elkezdtem összeállítani. A régi pénz vásárlás területén nagyon jó partnerre leltem a Procopius Numizmatika Érmebolt És Aukciós Ház csapatának képében. Pénzérmék igen széles palettájával dolgoznak, így sokat bővíthettem náluk az érmegyűjteményemet. A legjobb darabjaim szinte mind tőlük vannak!
Visszagondolva kifejezetten érdekes, hogy egy hír hatására, amely elsőre talán apróságnak tűnt, elindult bennem valami, ami egy teljesen új érdeklődési kör felé vezetett. A numizmatika azóta nem csak szórakozássá, hanem valódi szenvedéllyé vált számomra. Minden egyes új érme vagy bankjegy nem csupán egy tárgy, hanem egy szelet történelem, amely megőriz egy adott korszakot, egy eseményt vagy egy uralkodót. Az a tény, hogy ezeket a tárgyakat én is őrizhetem, egyfajta kapcsolatot teremt köztem és a múlt között. A régi pénz vásárlásról és gyűjtésről tudom, hogy egy olyan hobbi, amit nem mindenki engedheti meg magának sajnos. Ugyanakkor bízom benne, hogy a vásárláson túl, a numizmatika széles szakirodalmának és a különböző múzeumok kiállításainak segítségével mindenki számára elérhető és kellően érdekes lehet ez a terület, ezért is ajánlottam a blog olvasóinak figyelmébe.